Cykl #pierwszalekcja (der die das)

Kto z nas nie zastanawia się czasami czy dany wyraz jest der czy die czy das. Już od samego początku warto uświadomić naszych uczniów, że znajomość rodzajników to podstawa (jeżeli chcemy w przyszłości opanować znajomość języka w stopniu zaawansowanym). Moich uczniów o istnieniu rodzajników poinformowałam przy okazji gry w Bingo.  
Karty przygotowałam na stronie Free Bingo Cards. Mamy tu możliwość szybkiego wygenerowania do 30 kart do gry Bingo w różnym formacie.
Uczniowie otrzymali plansze z wyrazami, które są podobne w języku polskim i niemieckim. Nauczyciel losuje lub wybiera wyraz i podaje go uczniom. Uczeń, który jako pierwszy wykreśli cały rząd lub kolumnę, krzyczy Bingo i wygrywa. 
Karty do gry w Bingo idealnie nadają się do omówienia rodzajników. Uczniowie sami wymieniają, jakie rodzajniki pojawiają się w języku niemieckim. Następnie zadaniem uczniów jest pokolorowanie określonych pól na niebiesko (der), czerwono (die) oraz zielono (das). W ten sposób przemycamy im również pierwsze strategie uczenia się. Na koniec uczniowie uzupełniają tabelę i wypisują rzeczowniki, które są der, die oraz das.Komentarze